عایق صوتی ، راهنمای کامل خرید

انواع عایق صدا

عایق صوتی با تغییر سبک زندگی و رواج روز افزون آپارتمانی ، هر روز بیش از قبل ضروری به نظر می رسد.

برایتان پیش آمده که از سر و صدای زیاد در زمان استراحت و یا کار ، کلافه شده باشید؟

صدای رفت و آمد داخل خیابان ، بچه های همسایه که در حال بازی کردن هستند ، حتی صدای جریان آب می تواند گاهی آنقدر آزار دهنده باشد که دیگر قابل تحمل نیست.

با این مشکل رو به رو شده اید که باید کار پر سر و صدایی انجام می دهید اما به خاطر همسایه ها در آن دچار در سختی هستی؟

همیشه باید مراقبت کودکان خود باشید که شلوغ نکنند. حتی با خیال راحت نمی توانید خانه را جارو کنید.

راه حل تمام این مشکلات گاهی از چیزی که فکر می کنید هم راحت تر است. استفاده از عایق صوتی می تواند تمام این مسائل را بر طرف کند. اما قبل از خرید ، به شما توصیه می کنیم این مقاله را با دقت بخوانید تا با اگاهی بیشتری متریال مورد نیاز خود را انتخاب کنید.

در واقع، مواد عایق صدا بی‌شماری وجود دارد که می‌توان از بین آنها برای کاربردهای مختلف انتخاب کرد. برخی از آنها مناسب‌تر یا مؤثرتر از سایرین هستند که تا حد زیادی به نوع صدای ایجاد شده، منبع صدا، ساختار ساختمان، ساخت دیوار و عوامل کلیدی مختلف دیگر بستگی دارد.

برای درک مواد عایق صوت و نحوه عملکرد آنها، ذکر این نکته ضروری است که صدا نوعی انرژی است. صوت از منبعی حرکت می کند و در طول مسافتی که طی می کند هرگاه به هوا و اجسام در مسیر خود برخورد کند باعث ارتعاش می شود. این امواج صوتی سپس به گوش گیرنده می رسد و مغز را تحریک می کند. مواد عایق صدا برای کاهش فشار صوتی ایجاد شده از منبع به گیرنده به کار می روند.

در این مقاله مفصل، 25 ماده عایق صوتی شناخته شده را با جزئیات کامل، نحوه عملکرد آنها و بهترین استفاده از آنها را بررسی خواهیم کرد.

عایق صدا در مقابل جذب صدا

قبل از بررسی مواد عایق صدا، توصیه می شود ابتدا تفاوت های کلیدی بین جذب صدا و عایق صوت را درک کنید. این یک تصور غلط رایج است که فکر کنیم جذب صدا مانند عایق صدا است. در واقع آنها یکی نیستند.

جاذب صدا در واقع یکی از عناصر عایق صدا است و به دو صورت استفاده می شود:

  • جاذب صدا می تواند به عنوان بخشی از سیستم عایق صوت از بازتاب و تقویت آن جلوگیری کرده و آن را جذب کند.
  • می توان با استفاده از آن ، سقف و دیوارها را پوشاند و از بازتاب و پیچش صدا در اتاق که مخصوصا در استدیوها بسیار مهم است جلوگیری کرد.

با انجام این کار، آکوستیک اتاق را بهبود می بخشد که به آن کالیبراسیون آکوستیک می گویند.

برای مثال، یک رستوران پرسروصدا با سطوح سخت که نمونه‌ای از طراحی صنعتی در غذاخوری‌های امروزی است، می‌تواند باعث ایجاد صدای ناهنجار از کارد و چنگال‌ها و غذاخوری‌های پر حرف شود.

این نویز ها را می توان با استفاده از پنل های جاذب صدا ، متعادل و کاهش داد که این همان کالیبراسیون آکوستیک است.

امیدواریم توضیحی که داده شد واضح باشد، اما به طور خلاصه، مواد جاذب صدا، رزونانس و طنین امواج صوتی در یک فضا یا اتاق را کاهش می‌دهند.

مواد “عایق صدا” از عبور امواج صوتی به داخل یا خارج از اتاق جلوگیری می کنند.

اصول کلیدی عایق صوت

عایق آکوستیک یک عایق صوتی است – وظیفه ی جلوگیری از عبور امواج صوتی را به داخل یا خارج از اتاق دارد.

برای درک عایق آکوستیک و عایق صوتی، بهتر است با برجسته کردن اصول کلیدی شروع کنید:

شکست یا انحراف صوت:

شکست صدا با افزودن جرم و چگالی به هر سازه ای مانند دیوار، کف یا سقف حاصل می شود. تمام مواد جامد که قوام ضخیم دارند و متراکم یا تا حدودی سنگین هستند می توانند به مسدود کردن صدا کمک کنند. با افزودن جرم و مواد متراکم بین منبع صوت و نقطه دریافت، حجم بیشتری ایجاد می شود که موج صوتی باید از آن عبور کند و با این کار انرژی آن کاهش می یابد.

افزایش جرم و تراکم دیوار را می توان به عنوان مثال با بتن ، OSB و پلاستر بورد به دست آورد.

انحراف صوت که در نتیجه چگالی و تراکم ماده است ، بیشتر بر روی امواج  صوتی موجود مانند موسیقی و صحبت کردن تاثیر می گذارد. در مورد صداهای ضربه ای مثل صدای پا و افتادن اجسام که با قدرت ، فشار و در نتیجه لرزش زیاد است ، چندان کارساز نیست.

همانطور که امواج صوتی به مواد متراکم و جرم برخورد می کنند، ارتعاش رخ می دهد و با انجام این کار انرژی را از طریق صلبیت خود مواد از یک طرف به سمت دیگر منتقل می کند. این اصل انتقال صوت ، دو طرفه است.

جذب صوت:

انواع عایق صوت سلول باز مانند پشم سنگ که جذب صدا به وسیله آن فراهم می شود.

این نوع بیشتر در بین دیوارها مورد استفاده قرار می گیرد و در ضخامت های مختلف تولید می شود.

این نوع مواد جاذب نه تنها قابلیت جذب صدا را دارند، بلکه باید دانست که با پر کردن یک حفره می‌توانند از تشدید، طنین یا تقویت امواج صوتی اضافی که در صورت رها شدن حفره ایجاد می‌شوند، جلوگیری کنند.

جدا سازی :

اصل جداسازی این است که ناحیه اتصال مکانیکی مستقیم بین زیرلایه یا سازه، مثلاً یک دیوار، و مواد نازک کاری را کاهش دهد.

این فرآیند راهی برای قطع ارتعاشات صوتی یا انتقال‌های جانبی است که از طریق اتصال یا صلبیت سازه از یک طرف به سمت دیگر حرکت می‌کنند.

این ممکن است با جداسازی کامل یک ساختار داخلی مانند آنچه که معمولاً «اتاق درون یک اتاق» یا «سلول درون سلول» نامیده می‌شود، یا به سادگی یک جداسازی از طریق لایه های ارتجاعی یا ضد ضربه‌ باشد.

یک مثال خوب استفاده از براکت‌های صوتی، آویزهای صوتی یا کانال‌های ارتجاعی است که به جدا کردن دیوار از بقیه ساختار ساختمان کمک می‌کند. در نتیجه، قدرت ارتعاشات صوتی کاهش می‌یابد و این امر عبور بالقوه آنها از دیوار را کند می‌کند.

جداسازی بهتر است در مرحله ساخت و ساز ساختمان انجام شود.

تبدیل حرارتی:

“پوسته عایق” ماده ای است که با تبدیل انرژی صوتی به انرژی گرمایی ، از انتقال آن جلوگیری می کند.

هنگامی که امواج صوتی با پوسته برخورد می کنند ، مولکول های مواد را به ارتعاش در می آورند که به نوبه خود اصطکاک ایجاد می کند که به طور هوشمندانه ای به انرژی گرمایی کمی تبدیل می شود. بنابراین این ماده با تبدیل انرژی صوتی مشکل ساز به انرژی گرمایی با مشکل کمتر کار می کند که به سادگی از طریق مواد به طرفین منتقل می شود.

برای موارد حرفه ای عایق صدا ، از این روش باید در کنار راه های دیگر استفاده کرد.

این ماده دارای تعادل بهینه جرم و انعطاف‌پذیری است، اما برای عملکرد آکوستیک تنها به جرم خود متکی نیست و همین امر آن را به یک ماده عایق صدا منحصربفرد و مستقل تبدیل می‌کند.

لایه دفع صدا:

Constrained Layer Damping که ما از آن لایه دفع صدا یاد می کنیم ؛ از متریالی متشکل از موادی خاص در نسبت های مشخص برای جلوگیری از تشدید و انتقال صوت استفاده می کند.

ترکیبات دفع صدا زمانی موثر هستند که بین دو پانل سخت مانند دیوار خشک یا گچبرگ استفاده شوند. در نتیجه، هنگامی که صدا به آن برخورد می کند، نیروهای بین پانل ها باعث ایجاد اصطکاک در لایه میرایی می شود و با تبدیل شدن آن به گرما، صدا متوقف می شود، در اصل تبدیل حرارتی رخ می دهد.

این راه حل برای صداهای با فرکانس پایین ایده آل است.

نکته: اصول اساسی عایق صوتی که در بالا ذکر شد، مستقل از یکدیگر کار می کنند، اما می توانند مکمل یکدیگر باشند. اغلب، ترکیب روش های مختلف با استفاده از دو، سه، چهار یا بیشتر از این اصول بهترین نتایج را ارائه می دهد.

انواع مواد عایق صدا:

لیست گسترده ای از مواد عایق صوت وجود دارد که می توانید از بین آنها برای کاربردهای مختلف انتخاب کنید.

هر یک از این عایق ها برای سناریوی متفاوتی مناسب هستند. و با یک یا چند اصل که در بالا گفتیم کار می کنند.

بیایید آنها را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم تا جنبه های کلیدی مواد و نحوه و زمان استفاده از آنها مشخص شود:

عایق آکوستیک ممبران :

تعداد زیادی “عایق ممبران” وجود دارد که برخی از آنها بهتر از دیگران هستند.

این عایق   که در ضخامت‌های 3 و 6 میلی‌متر موجود است، معمولاً در دیوارها، سقف‌ها و کف‌ها برای کاهش صداهایی مانند موسیقی و همچنین صدای ناشی از ضربه ، نصب می‌شود.

این عایق بر پایه پلیمر است و بنابراین بسیار انعطاف پذیر، سازگار و آسان برای نصب هستند و عایق صوتی مؤثری را بدون افزایش ضخامت دیوارها و سقف، یا افزایش وزن بیش از حد ارائه می دهد.

برخی از مواد دیگر به عنوان MLV (وینیل متراکم) شناخته می شوند که به سادگی یک ترکیب لاستیکی است که برای افزایش جرم و چگالی ساخته شده. اینها مواد بسیار سنگین تری هستند و به شدت بر اصل شکست صوت تکیه دارند.

عایق صوتی سلول باز:

این نوع عایق بیشتر در بین دیوارها نصب می شود. پشم سنگ ، پشم شیشه از این دسته عایق ها هستند. این عایق ها از اصل جذب صدا برای جلوگیری از انتقال صدا استفاده می کند.

با قرار گرفتن این عایق ها ، بین شیارها و حفره ها از حرکت هوا نیز جلوگیری می کنند ، انتقال صدا را مختل و یا به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

عایق صوت سلول بسته:

عایق های سلول بسته مانند الاستومری و پنلی، مدرن تر از سلول بازها هستند. همچنین از کارایی بالاتر و پایداری بیشتری نیز برخوردار هستند. در چند سال اخیر تقریبا در تمام پروژه های جدید از این نوع عایق صدا نصب می شود. از ویژگی های دیگر این دسته مقاومت در برابر انتقال حرارت، طول عمر بالا و دوستدار محیط زیر بودن نیز می توان نام برد.

محصولات جداسازی:

موادی که با استفاده از اصل جدا سازی از انتقال صدا جلوگیری می کنند.

کانال های مقاوم:

انواع مختلفی از چوب ساده تا ریل های آلومینیومی که برای قرار گرفتن روی عایق قرار بگیرد . این کانال های باعث جدا شدن لایه های مختلف دیوار شده و از انتقال صدا جلوگیری می کند.

آویزهای آکوستیک:

که پایه های ایزوله هستند که به صورت مکانیکی به سازه اصلی ثابت می شوند و به عنوان یک واشر بین سازه و کانال ارتجاعی / متقاطع عمل می کنند.

کفپوش آکوستیک:

در اینجا نیز اصل جداسازی مطرح است. از این ماده برای جدا کردن سطح اصلی کف از کف زیرین و در نتیجه کاهش انتقال نویز استفاده می شود.

مواد متداول برای کفپوش آکوستیک عبارتند از:

  • خرده های لاستیکی
  • چوب پنبه
  • نمد

پنجره عایق صدا:

انواع تخصصی پنجره های عایق صوت از اصل جداسازی برای کاهش صدای ورودی یا خروجی از اتاق در محل نصب استفاده می کنند.

این پنجره ها معمولاً دارای شیشه های ضخیم و لایه ای از هوا هستند که در بین هر لایه محبوس شده است.

در عایق صدا:

مانند پنجره های عایق صدا، درب های عایق صدا برای استفاده از اصل افزایش عمق و جرم و همچنین جداسازی برای کاهش انتقال صدا طراحی شده اند.

پانل های آکوستیک:

این پانل ها نوع دیگری از بردهای جذب صدا هستند که معمولاً با نام های پنل های ابری آکوستیک و پنل های دیواری شناخته می شوند و به طور ثابت بر روی سطح یا نزدیک سطح سقف ها و دیوارها نصب می شوند.

از این پنل ها بیشتر برای یکسان سازی و کالیبره کردن صدای داخلی اتاق استفاده می شود.

این نوع پنل صوتی ، وقتی به درستی نصب شوند بسیار موثرند. همچنین از نظر زیبایی نیز ، چشم نوازند.

پارچه های آکوستیک:

پارچه‌های آکوستیک که معمولاً برای پرده‌های تئاتر، پرده‌های خاموشی و پتوهای استودیویی استفاده می‌شوند، نوعی پارچه بسیار ضخیم هستند که در اتاق‌ها یا سالن‌های بزرگ مؤثر هستند.

آنها همچنین به عنوان پوشش دیوار برای افزایش یکسان سازی صوتی در اتاق هایی مانند سینما استفاده می شوند.

فوم آکوستیک:

 

 

فوم آکوستیک که معمولاً به عنوان فوم استودیو نیز شناخته می شود، پانل های فومی دیواری هستند که می توانند مسطح، پخ، پیچ خورده، گوه ای یا شانه تخم مرغی باشند.

آنها بیشتر به بهبود کیفیت صدا در استودیوها و اتاق های موسیقی کمک می کنند.

فوم آکوستیک بر اساس اصل جذب صدا و کالیبراسیون مجدد صدای داخلی کار می کند . بنابراین در هنگام مسدود کردن صدا به اندازه سایر مواد موثر نیستند.

توجه به این نکته ضروری است که ضخامت و چگالی این فوم ها متفاوت است که در ارتباط با موقعیت صحیح، نقش مهمی در اثربخشی و عملکرد آنها دارد. همچنین باید نوع و مقدار سطحی که باید پوشش داده شود را نیز در نظر بگیرید.

25 عایق صوتی برتر:

همانطور که قبلاً توضیح دادیم مواد عایق صدا در انواع و اشکال مختلف وجود دارند. با این حال، آگاهی از نحوه و مکان استفاده از آنها برای بهترین نتایج بسیار مهم است. نیازی به گفتن نیست که برای دستیابی به بهترین نتایج ممکن، کیفیت مواد عایق صوتی خاصی که قصد استفاده از آن را دارید نیز مهم است.

در اینجا خلاصه ای از 25 عایق صوتی موجود در بازار و بهترین روش استفاده از آنها آورده شده است:

1- عایق صوت ممبران :

انواع مختلفی از پوسته آکوستیک در بازار وجود دارد که برخی بسیار سنگین‌تر از سایرین و برخی عملکرد بالاتری نسبت به دیگران دارند.

عایق ممبران

این نوع با سطوح مختلف کاهش دسی بل در فرکانس های مختلف هرتز رتبه بندی می شوند و در ضخامت های مختلف موجود هستند. ضخامت و وزن ، بر کاربرد و اثربخشی آنها تأثیر می گذارد، بنابراین مهم است که درست انتخاب کنید.

موارد استفاده: به عنوان یک غشای عایق صوت ایده آل است زیرا در کاهش انتقال صدا به خوبی عمل می کند.

مزایا: حداقل ضخامت برای سازه های موجود مانند دیوارها و سقف، نصب آسان، ماندگاری طولانی.

معایب: برخی مدل ها بسیار سنگین هستند که یک بار اضافه را به ساختمان تحمیل می کند. برخی از مارک ها گران تر هستند، اما به قول معروف، شما چیزی را که برای آن هزینه می کنید، دریافت می کنید.

2- عایق پشم سنگ:

عایق پشم سنگ

عایق های پشم سنگ ، عایق سنگ یا عایق معدنی ، اساساً عایق سلول باز هستند که در جذب انرژی های صوتی و حرارتی بسیار خوب عمل می کنند.

این ماده نسبتاً سفت و سخت که همیشه در حفره‌هایی مثل میان دیوار استفاده می‌شود، در ضخامت‌ها و تراکم‌های متفاوتی وجود دارد و هم در خانه‌ها و هم در پروژه‌های تجاری استفاده می‌شود، زیرا کاملاً مقرون به صرفه است.

عایق پشم سنگ علاوه بر این که در جذب صدا و حرارت اهمیت دارد ، در پر کردن فضاهای خالی نیز مهم هستند ، چون از تشدید صدا در فضا نیز جلوگیری می کنند.

علیرغم اینکه کاملاً سخت است، برش آن آسان است.

مورد استفاده: برای عایق صوتی دیوارها و سقف ها، ساخت پانل های آکوستیک و به عنوان عایق صدا در مکان های مختلف، از فضاهای مسکونی تا تجاری کاربرد دارد.

مزایا: مقرون به صرفه، مواد طبیعی، مقاوم در برابر آتش و رطوبت.

معایب: به ضخامت زیادی از مواد نیاز دارید تا به خودی خود مؤثر باشند. تماس با آن باعث ایجاد برش هایی در پوست می شود یا ممکن است استنشاق شود و ریه ها را تحریک کند.

3- عایق پشم شیشه (فایبرگلاس):

عایق پشم شیشهعایق پشم شیشه می تواند در مکان ها و کاربردهای مختلف از جمله برای ساخت پانل های آکوستیک در استودیوهای خانگی، تئاتر و ساختمان های تجاری استفاده شود.

این ماده عایق صدا در کاهش سر و صدای وارد یا خارج از اتاق بسیار موثر است و همچنین آکوستیک داخلی را بهبود می بخشد.

انواع مختلفی از عایق پشم شیشه وجود دارد که می توانید با ضخامت ، تراکم و استحکام متفاوت از بین آنها انتخاب کنید.

موارد استفاده: در استودیوهای ضبط ، سینماهای خانگی ، تئاتر و هر جایی که عایق صوت مورد نیاز است و بسیار همه کاره می باشد.

مزایا: مناسب برای محدوده های فرکانس مختلف ، در ضخامت های مختلف ، برش آن آسان است.

معایب: به عنوان یک عامل تحریک کننده پوست شناخته شده است ، بنابراین هنگام جابجایی باید از وسایل محافظ استفاده شود.

4- کانال های ارتجاعی :

کانال مقاومکانال های صوتی ارتجاعی راه اصلی جداسازی دیوار خشک از سازه های داخلی ساختمان ها هستند.

این سیستم همچنین می تواند با آویزهای صوتی یا واشر نصب شود که باعث کاهش بیشتر لرزش می شود.

کانال‌های صوتی انعطاف‌پذیر نوارهایی از فلز یا چوب هستند که به دیوارها نصب می‌شوند تا عایق‌های صدا در داخل دیوارها به‌طور محکم در جای خود نگه داشته شوند و در عین حال بستری را فراهم کنند که تمام سیستم‌های تکمیلی به آن متصل شوند.

پیچ‌ها می‌توانند از چندین سوراخ یا شکاف موجود در این کانال‌ها عبور کنند تا از پیچ‌شدن راحت‌تر اطمینان حاصل شود و نصب آن‌ها آسان شود.

موارد استفاده: عموماً در هنگام ساخت و ساز استفاده می شود زیرا به دلیل اصول جداسازی به عایق صوتی بسیار خوب در ساختمان کمک می کند.

مزایا : دارای نصب بسیار آسانی هستند.

معایب: هزینه زیاد ، اگر سطح وسیعی برای پوشاندن وجود داشته باشد، نصب به زمان قابل توجهی نیاز دارد.

5- آویزهای صوتی (پایه):

هنگر صوتیگیره‌های عایق صدا به گونه‌ای طراحی شده‌اند که امکان جداسازی بین دیوارها و سقف را قسمت های زیرین فراهم می‌کنند.

این گیره های عایق لاستیکی و فولادی برای کنترل صدا استفاده می شود و برای کاهش لرزش در سازه طراحی شده است.

موارد استفاده: در کاربردهای دیوار، سقف و کف برای کاهش نویز  و ضربه.

6- پلاستربورد:

پلاستربوردجدا از انواع متداول درایوال (دیوارخشک) ، نوع تخصصی‌تری از دیوار خشک نیز وجود دارد، یعنی دیوار خشک عایق صوت.

این دیوار در ضخامت‌های متفاوتی عرضه می شود و به دلیل افزایش تراکم و جرم، کلاس انتقال صدا را نسبت به سایر انواع دیوار خشک رایج که در ساخت‌وسازهای روزمره استفاده می‌شود، افزایش می‌دهد.

دیوار خشک عایق صدا معمولاً چندین لایه از صفحات گچی را به همراه فولاد ترکیب می کند و هدف اصلی آن افزایش تراکم و جرم آن است تا به طور موثر صدا را مسدود کند.

موارد استفاده: قابل استفاده در هر ساختمان یا اتاقی

مزایا: کاملا موثر

معایب: افزایش بسیار زیاد وزن ، گزینه گران قیمت، نیاز به نصب حرفه ای دارد.

7- تخته متراکم (OSB، تخته سه لا، تخته نئوپان، تخته آتش):

OSBOSB یا Oriented Strand Board یک تخته ساختمانی همه کاره و بادوام است.

به دلیل ساختار فشرده ، از این تخته ها می توان به عنوان جایگزین استفاده کرد.

8- کفپوش عایق صدا:

کفپوش های عایق یک راه عالی برای کاهش انتقال صدا هستند.

انواع مختلفی از کفپوش عایق صدا وجود دارد، اما زیرانداز نمدی یکی از محبوب ترین گزینه ها برای کفپوش های مختلف از جمله کفپوش لمینت و پارکت است.

کفپوش عایق صداآنها معمولاً از الیافی ساخته می شوند که فشرده شده و با حرارت پرداخت می شوند، به طوری که یک ماده متراکم جذب کننده صدا را تشکیل می دهند.

موارد استفاده: ایده آل برای اکثر انواع چوب یا کفپوش ها در اماکن مسکونی و تجاری.

مزایا: کاملا مقرون به صرفه، نصب آسان، مقاوم و موثر در جذب صدا و همچنین رطوبت.

معایب: به سادگی یک لایه زیرین صوتی است و فقط سطح متوسطی از عملکرد آکوستیک را ارائه می دهد.

9- درزگیرهای صوتی:

این نوع به شکل تیوب عرضه می شود و بنابراین استفاده از آن بسیار آسان است.

10- اسپری ضد صدا:

اسپری عایق صدااسپری عایق صدا ، برای عایقکاری نقطه ای به کار می رود. به عنوان مثال ممکن از عایق هایی برای کف اتاق استفاده کنید ، اما برای پوشش درز بین عایق و دیوار ، همچنان راهی است برای انتقال صدا. استفاده از یک اسپری عایق صوت این شکاف ها را به حداقل می رساند و به همین دلیل می توان انتظار بهبود عملکرد کلی آکوستیک را داشت – ضرب المثل “هر کوچکی به حساب می آید” را می توان در اینجا به کار برد.

موارد استفاده : در و پنجره و شکاف ها

مزایا: استفاده آسان، کاملا موثر

معایب: یک محصول مکمل فقط برای بهبود عملکرد عایق صدا

11- رنگ عایق صدا:

رنگ عایق صدا

برای آغشته کردن دیوار با رنگ ضد صدا ، از غلطک استفاده می شود و یا آن را اسپری می کنند.

نکته این است که هر چه لایه رنگ ضخیم تر باشد ، نتیجه بهتری حاصل می شود . پاشش به طور طبیعی منجر به یک پوشش ضخیم تر می شود و بنابراین به طور کلی روش توصیه شده برای استفاده از رنگ عایق است.

با این حال ، رنگ عایق صدا موثرترین روش عایق صدا نیست و نتایج قابل توجهی به همراه نخواهد داشت.

از آنجایی که حاوی لاتکس، مشابه لاستیک است، قطعا بهتر است به جای رنگ معمولی، جایی که تنفس نگران کننده نیست، استفاده شود.

موارد استفاده: برای کاهش انتقال صدا روی دیوارها اعمال می شود.

مزایا: گزینه ساده و مقرون به صرفه

معایب: مؤثرترین روش نیست زیرا نه بر اصل جرم و نه به جداسازی متکی نیست.

12- کاغذ دیواری عایق صوت

کاغذ دیواری عایقمانند رنگ عایق صدا ، این موضوع بسیار قابل بحث است که آیا کاغذ دیواری عایق صدا می تواند به طور موثر اتاق را عایق کند ، به خصوص زمانی که به صورت مجزا استفاده شود.

جرم یکی از اصول اصلی عایق صدا است، بنابراین به سختی می توان ضخامتی را که با استفاده از کاغذ دیواری ایجاد شده ، را کافی دانست.

کاغذ دیواری عایق صدا معمولا از فوم پلی اتیلن سلول بسته ساخته می شود.

کاغذ دیواری عایق صدا می تواند و باید مانند یک لایه جاذب آکوستیک عمل کند، اما از آنجایی که بسیار نازک است، در بهترین حالت، بازتاب صوت را بسیار کم می کند ، اما باز هم می توان از ضرب المثل «هر کوچکی مهم» استفاده کرد.

از آنجایی که کاغذ دیواری عایق صدا دارای طرح های متنوعی است ، بدیهی است که از نظر زیبایی شناسی از فوم آکوستیک خوشایندتر است.  نصب آن بسیار آسان است.

موارد استفاده: قابل استفاده در هر محیطی اعم از مسکونی و تجاری

مزایا: استفاده آسان، به صورت رول ارائه می شود ، از نظر زیبایی شناختی دلپذیر است.

معایب: اثربخشی واقعی آن مورد تردید است ، بنابراین استفاده از روش های عایق صوتی دیگر را برای بهبود نتایج در نظر بگیرید.

13- دیوارپوش آکوستیک:

دیوارپوش عایق صوت یک ماده ورقه ای است که از لایه های پارچه مرکب ساخته شده است. یک کامپوزیت هیبریدی انعطاف پذیر که قوی و در عین حال بسیار فشرده و همچنین نرم است.

بر روی سطح داخلی دیوار نصب می شود تا نتایج عالی در کالیبراسیون صوتی و ایزوله سازی صوتی ارائه دهد.

موارد استفاده: قابل استفاده در فضاهای مسکونی و تجاری، از جمله موتورخانه و هر گونه تاسیسات صنعتی سنگین که سر و صدای زیادی دارد.

مزایا: مواد نوآورانه ای که انعطاف پذیر اما بادوام است، استفاده آسان، گزینه ای موثر است.

معایب: نسبتاً گران است.

14- شیشه عایق صدا (پنجره و قاب ضد صدا) :

پنجره‌های دارای رتبه‌بندی صوتی، پنجره‌هایی با طراحی ویژه هستند که برای اهداف عایق صدتی ایده‌آل اند .

از آنجایی که این پنجره‌ها به گونه‌ای ساخته شده‌اند که دارای چندین لایه شیشه‌ای کاملاً ضخیم هستند ، میزان صدایی که به اتاق وارد یا از آن خارج می‌شود به حداقل می رسد.

برای تاثیر بیشتر در بین پانل های شیشه ای این پنجره ، از گازهای خنثی استفاده می شود تا تاثیر بیشتری بر حرکت امواج صوتی بگذارد.

پنجره های عایق صوت بسیار موثر هستند و حتی می توان آنها را در صورت لزوم درست بالای پنجره های موجود نصب کرد.

موارد استفاده: ایده آل برای کسانی که سر و صدای خارجی زیادی مانند ترافیک و سر و صدای شهر را تجربه می کنند.

مزایا: گزینه عایق صوتی موثر

معایب: نسبتا گران است.

15- در عایق صدا :

درب های عایق صدا دارای ضخامت بیشتر و ساختار محکمی هستند که به طور موثری از ورود یا خروج صدا به اتاق جلوگیری می کنند.

اگر سر و صدا زیاد است و فضای بیشتری نیز در دسترس باشد ، استفاده از درِ دوبل گزینه منطقی به نظر می آید.

درها و چهارچوب های مناسب با استفاده موثر از واشرها مطمئناً بخش مهمی برای هر موفقیتی در عایقکاری خواهند بود.

چنین درهای ضد صدا شامل درب های فولادی سخت ، درب های هسته جامد و سایر مواردی هستند که جرم و به تبع آن وزنشان زیاد است .

در عایق صدا هیچ گونه شکافی مثل در پستی و یا شکاف ورود حیوانات وجود ندارد. چون با وجود هر گونه شکافی ، دیگه در ضد صدا نخواهد بود. درب های ضد حریق نمونه خوبی از درب های ضد صدا هستند.

موارد استفاده: ایده آل برای خانه ها یا محل هایی که در جاده های شلوغ واقع شده اند تا میزان آلودگی صوتی ورودی به ساختمان را به حداقل برسانند.

مزایا: گزینه عایق صوتی موثر، محکم

معایب: پرهزینه

16- واشر و گسکت :

درزهای بین قطعات در و پنجره ها را پر می کند.

موارد استفاده: عمدتاً در چارچوب در و پنجره برای تکمیل جذب صدا در کنار سایر روش های عایق صدا استفاده می شود.

مزایا: ارزان، کاملا موثر

معایب:  به عنوان یک راه حل جزئی برای عایق صدا، برای افزایش نتایج باید از روش های دیگر عایق صوتی استفاده شود.

17- فوم عایق صدا :

فوم آکوستیک که برای جذب صدا ایده آل است و در طیف گسترده ای از ضخامت ها ، اندازه ها و رنگ ها موجود است.

برخی حتی این ماده را در رنگ های جذاب ارائه می دهند زیرا برخی از مشتریان به دنبال جذابیت زیبایی شناختی این محصول جدا از ارزش عملی آن هستند.

موارد استفاده: برای بهبود کیفیت صدا در یک اتاق. در نتیجه از فوم آکوستیک برای این منظور و همچنین کاهش نشتی صدا استفاده می شود. اغلب در اتاق های بازی، سینمای خانگی، اتاق های موسیقی و استودیوهای ضبط یافت می شود.

مزایا: ایده آل برای بهبود کیفیت صدا در یک اتاق، به کاهش آلودگی صوتی کمک می کند، می تواند جذابیت طراحی اتاق یا فضا را بهبود بخشد.

معایب: در جلوگیری از انتقال صدا از اتاقی به اتاق دیگر عملکرد خوبی ندارد، برخی از فوم ها می توانند قابل اشتعال باشند.

18- پانل عایق صوتی:

جاذب های صدا در سبک ها و انواع مختلفی موجود هستند که اکثر آنها در رنگ های جذابی هستند. هنگام نصب، آنها همچنین می توانند اتاق یا فضا را از نظر بصری جذاب تر جلوه دهند.

به همین دلیل است که به آن “جاذب صدا” می گویند زیرا بر اساس اصل جذب صدا کار می کند.

موارد استفاده: ایده آل برای استودیوهای ضبط، سینما، تئاتر، کلاس های درس، اتاق های بازی، سالن های ورزشی و مناطق سرگرمی.

مزایا: اگر هدف اصلی شما جذب صدا و بهبود آکوستیک در یک اتاق و از نظر زیبایی شناسی دلپذیر باشد، روشی کاملا موثر و مقرون به صرفه است.

معایب: می تواند گران باشد، نیاز به محاسبه و نصب صحیح برای حداکثر کالیبراسیون دارد و عملکرد محدود برای عایق صوت دارد.

19- سیستم سقف ثانویه عایق صدا :

پنل های سقفی عایق صدا که مستقیماً زیر سقف نصب می‌شوند یا به‌عنوان سقف کاذب برای ایجاد یک سیستم شبکه‌ای کاربرد دارند ، شبیه پانل‌های جاذب هستند تا کنترل صوتی مؤثری را ارائه دهند.

در انواع مواد، اندازه، ضخامت و طرح موجود است. تایل های سقفی عایق صوت راه حلی آسان برای بهبود کیفیت صوتی هر فضایی است.

موارد استفاده : برای ساخت یک سقف ثانویه کامل که بالای آن کابل های شبکه ، لوله های تهویه مطبوع و … قرار دارد.

مزایا: سطح وسیعی از عایق صدا را فراهم می کند. یک سقف ثانویه کامل می توان با استفاده از آن ساخت.

معایب : به نصب بسیار حرفه ای نیاز دارد.

20- پرده عایق صدا :

پرده های عایق صدا، که گاهی اوقات به عنوان پرده های خاموش یا پرده  آکوستیک شناخته می شوند، به طور گسترده ای برای کاهش عبور سر و صدا به عنوان یک پارتیشن موقت یا  حفظ حریم خصوصی، مانند پشت صحنه در یک تئاتر استفاده می شود.

هنگامی که پارچه ضخیم در موقعیت‌های استراتژیک آویزان می‌شود، انتشار و حرکت امواج صوتی در یک منطقه را تا حد زیادی کاهش می‌دهد که باعث کاهش انتقال صدای ناخواسته از فضا به فضا دیگر می‌شود.

موارد استفاده: در تئاتر، مهد کودک، اتاق خواب و سینمای خانگی.

مزایا: مواد با کیفیت بالا که ماندگاری طولانی دارند، به مسدود کردن صدا و همچنین بهبود آکوستیک در اتاق کمک می کند.

معایب: بیشتر پارچه ها به دلیل ضخامت و این که باید اندازه گیری و دوخته شوند، گران هستند.

21- پتوهای ضد صدا :

پتو عایق صدا در موارد مختلفی که نیاز به جذب صدا وجود دارد استفاده می شود و جایگزینی کم هزینه برای راه حل های عایق صوت گران قیمت است.

در واقع، پتوهای ضد صدا احتمالاً کاربردی ترین گزینه برای افرادی هستند که بودجه کمی دارند و می خواهند یک راه حل موقت و متحرک داشته باشند.

آنها از پارچه ضخیم و مخملی ساخته شده اند که برای جذب صدا و جلوگیری از انتقال آکوستیک طراحی شده است.

موارد استفاده: این پتوها را می توان به دیوار یا روی در و پنجره آویزان کرد.

مزایا: نسبتاً مقرون به صرفه، نصب آسان.

معایب: یک راه حل موضعی هستند اما مطمئناً به اندازه پوشش کامل یک فضا با روش های عایق صوتی پیشرفته تر مؤثر نخواهند بود.

21- وسایل و مبلمان :

جای تعجب نیست که مبلمان و سایر وسایل خانه می توانند نقش مهمی در عایق صدا داشته باشند.

در برخی اتاق‌ها، ممکن است طنین صدای بیشتری نسبت به سایرین تجربه کنید. شاید یک راه حل خنده دار ، جابه جایی مبلمان باشد. ولی باور کنید این راه حل تاثیر بسیاری دارد.

اگر یک دیوار خالی دارید ، می توانید با قفسه کتاب آن را عایق کنید.

موارد استفاده: وسیله ای اساسی برای کاهش طنین صدا یا نویز سطح پایین که بین دیوارهای نازک حرکت می کند.

مزایا:  سریع و آسان، ارزان

معایب: فقط می توان نتایج محدودی را انتظار داشت.

22-نرده آکوستیک (خارجی) :

حصار صوتی اساساً یک مانع صوتی یا عایق صوتی برای فضاهای بیرونی است. این عایق برای کسانی که می خواهند راه حلی موثر برای جلوگیری از صداها و نویزهای خارجی داشته باشند، ایده آل است.

حصار آکوستیک می تواند سر و صدای ناشی از ترافیک جاده ها، قطارها و خطوط راه آهن و هر گونه سر و صدایی از قطعات همسایه را کنترل کند.

برخی از راه‌حل‌های حصارکشی همان‌طور که انتظار می‌رود، از مواد ضخیم و متراکم ساخته می‌شوند که عمدتاً روی جرم و چگالی کار می‌کنند تا انتقال صدا را مسدود کنند.

این نوع حصار در جایی که باید یک سازه جدید ساخته شود بسیار عالی هستند، اگرچه به دلیل مقدار مواد و کار درگیر در نصب آنها بسیار زمان بر و گران است.

موارد استفاده : بر روی دیوارهای محیطی ساختمان برای جلوگیری از ورود صداهای بیرونی

مزایا: گزینه عایق صوتی بسیار موثر در مناطق با آلودگی صوتی بالا مانند شهرهای شلوغ، همسایگان پر سر و صدا و هر محیط خارجی دیگری که باعث آلودگی صوتی می شود.

معایب : مواد و نصب بسیار گران

23- پانل های جاذب آکوستیک (خارجی):

از آنجایی که تمام پنل های جذب صدا ، از ویژگی تراکم استفاده می کنند و در نتیجه جاذب رطوبت هستند. همین ویژگی جذب باعث خراب شدن سریع عایق در استفاده بیرون از ساختمان می شود.

* اگرچه برخی از مواد آبگریز هستند. *

جایگزین این عایق ها  ، عایقی ساخته شده از دانه های شیشه ای بازیافت شده و دارای ظاهری مانند گرانیت است. مقاومت این عایق در برابر ضربه نیز بسیار بالاست.

همچنین غیر قابل احتراق، از نظر شیمیایی بی اثر و غیر فیبری است.

موارد استفاده: خارجی ، در جایی که صدای ناخواسته از ساختمان ها طنین انداز می شود، اگرچه می تواند داخلی باشد، به ویژه در مواردی که عنصری با مقاومت در برابر ضربه بیشتر مورد نیاز است.

مزایا: مقاوم در برابر ضربه ، عایق ضد آب

معایب: نسبتاً گران است.

24- پانل های عایق صدا صنعتی :

این پانل‌های صوتی از مواد صنعتی بیشتری مانند فولاد و آلومینیوم ساخته می‌شوند تا برای کاهش منابع نویز با توان و فشار خروجی بالاتر استفاده شوند.

این عایق صنعتی ، برای شرایط سخت طراحی شده است تا در برابر تابش شدید نور خورشید ، شرایط سخت آب و هوایی و محیط های خشن صنعتی کارایی بالایی داشته باشد.

مزایا: گزینه عایق صوتی بسیار موثر در مناطق با دسی بل بالا، آلودگی صوتی و صدا مانند نیروگاه، ژنراتور، HVAC و هر محیط خارجی دیگر.

معایب : بسیار گران قیمت است.

25- لوور آکوستیک :

معمولاً از لوورهای عایق صدا در منافذ ساختمان استفاده می شود که اجازه می دهد هوا جریان داشته باشد و در عین حال از محیط در برابر صدای ناخواسته محافظت می کند.

به عنوان یک دریچه باز با تیغه های افقی، منحنی یا خطی که برای پذیرش نور و هوا، اما برای جلوگیری از باران و تابش مستقیم خورشید زاویه دارند. زاویه نوارها ممکن است قابل تنظیم باشد.

موارد استفاده : در کارخانه ها که نیاز به جریان هوا وجود دارد.

مزایا : از انتقال صدا جلوگیری می کند و در عین حال جریان یافتن هوا ، موثر است.

معایب : با توجه به باز شدن دریچه ها ، ضعف سیستم عایق صوتی را به همراه دارد.

26- عایق الاستومری

عایق فوم الاستومری سلول بسته به دلیل توانایی استثنایی آن در کنترل تراکم در سیستم های مکانیکی سرد (زیر محیط) به عنوان عایق لوله های HVAC، مبرد و لوله کشی ساختمان شناخته می شود. عایق فوم الاستومری به دلیل نفوذپذیری کم بخار آب، ساختار سلول بسته و بازدارنده بخار داخلی، یک انتخاب عالی برای محافظت از لوله ها و تجهیزات در برابر یکی از رایج ترین مشکلات و نگرانی های مالک در صنعت ساختمان و ساختمان یعنی خوردگی است.

زمانی که آب، بخار آب یا رطوبت به عایق نفوذ می کند و به سیستم های مکانیکی گران قیمت حمله می کند، این یک مشکل پرهزینه، اما قابل پیشگیری است. عایق الاستومری هنگامی نصب شود، می تواند به طور موثر افزایش یا افت حرارت و کنترل تراکم را برای عمر سیستم مکانیکی مدیریت کند. بر خلاف انواع عایق های فیبری سلول باز، فوم سلول بسته کارایی حرارتی خود را از دست نمی دهد یا به عنوان منبع غذایی برای رشد کپک در تماس رطوبت با عایق عمل نمی کند.

یکی از مهمترین ملاحظات در طراحی، تعیین و نصب عایق فوم الاستومری، ضخامت است. عواملی مانند دمای سیال یا گاز (خط) در لوله یا تجهیزات، نوع لوله، اندازه لوله، دمای محیط، رطوبت نسبی، و اینکه آیا یک پوشش بیرونی محافظ اعمال خواهد شد یا نه برای محاسبه ضخامت عایق صحیح ضروری است.

 

نتیجه گیری :

در این مقاله ما به طور کامل توضیح داده ایم که عایق صدا چیست، انواع روش ها و محصولات عایق صوتی موجود در بازار چیست.

ما همچنین توضیح داده‌ایم که کدام محصولات در سناریوهای مختلف، طبق یک یا چند اصل عایق صدا، بهترین عملکرد را دارند.

پس از این بررسی اجمالی، امیدواریم که به ایده بسیار واضح تری از این موضوع دقیق دست یافته باشید.

اگر در حال حاضر در حال بررسی عایق صوتی خانه، محل کسب و کار، یا شاید یک اتاق خاص مانند استودیو ضبط، سینمای خانگی یا کارگاه هستید، امیدواریم اکنون بتوانید در مورد بهترین روش عایق صدا و مواد مورد استفاده تصمیمی کاملاً آگاهانه بگیرید.

مقاله پیشنهادی به شما: عایقبندی صوتی دیوارهای مشترک با همسایگان و رهایی از سر و صدا

یک نظر در “عایق صوتی ، راهنمای کامل خرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با ما تماس بگیرید

با افتخار ، آماده پاسخگویی به سوالات شما هستیم.

09137305102

031-32242937

برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

Size and packaging guidelines

Fermentum scelerisque hendrerit parturient nullam enim lobortis litora parturient dictumst.

Potenti a quisque tincidunt venenatis adipiscing parturient fermentum nisl tincidunt amentu.

Scelerisque conubia lobortis a condimentum ad eleifend dui integer maecenas habitant nostra.

Specification Chair Armchair Sofas
Height 37" 42" 42"
Width 26.5" 32.5" 142"
Depth 19.5" 22.5" 24.5"
Assembly Required No No Yes
Packaging Type Box Box Box
Package Weight 55 lbs. 64 lbs. 180 lbs.
Packaging Dimensions 27" x 26" x 39" 45" x 35" x 24" 46" x 142" x 25"
Specification Chair Armchair Sofas
Height 37" 42" 42"
Width 26.5" 32.5" 142"
Depth 19.5" 22.5" 24.5"
Assembly Required No No Yes
Packaging Type Box Box Box
Package Weight 55 lbs. 64 lbs. 180 lbs.
Packaging Dimensions 27" x 26" x 39" 45" x 35" x 24" 46" x 142" x 25"
Specification Chair Armchair Sofas
Height 37" 42" 42"
Width 26.5" 32.5" 142"
Depth 19.5" 22.5" 24.5"
Assembly Required No No Yes
Packaging Type Box Box Box
Package Weight 55 lbs. 64 lbs. 180 lbs.
Packaging Dimensions 27" x 26" x 39" 45" x 35" x 24" 46" x 142" x 25"
Specification Chair Armchair Sofas
Height 37" 42" 42"
Width 26.5" 32.5" 142"
Depth 19.5" 22.5" 24.5"
Assembly Required No No Yes
Packaging Type Box Box Box
Package Weight 55 lbs. 64 lbs. 180 lbs.
Packaging Dimensions 27" x 26" x 39" 45" x 35" x 24" 46" x 142" x 25"
Specification Chair Armchair Sofas
Height 37" 42" 42"
Width 26.5" 32.5" 142"
Depth 19.5" 22.5" 24.5"
Assembly Required No No Yes
Packaging Type Box Box Box
Package Weight 55 lbs. 64 lbs. 180 lbs.
Packaging Dimensions 27" x 26" x 39" 45" x 35" x 24" 46" x 142" x 25"
Specification Chair Armchair Sofas
Height 37" 42" 42"
Width 26.5" 32.5" 142"
Depth 19.5" 22.5" 24.5"
Assembly Required No No Yes
Packaging Type Box Box Box
Package Weight 55 lbs. 64 lbs. 180 lbs.
Packaging Dimensions 27" x 26" x 39" 45" x 35" x 24" 46" x 142" x 25"